Mořské řasy – proč je jíst?

Voda v mořích obsahuje téměř 60 různých živin, vitamínů, minerálů, stopových prvků. Avšak ty se ve vodě nacházejí převážně v tzv. anorganických formách, které naše tělo neumí využívat. A právě mořské řasy jsou organismy, který mají onu úžasnou schopnost tyto anorganické formy přetvořit na organické. Právě organická forma látek je podmínkou, aby je lidské tělo dokázalo náležitě využívat. Většina běžných multivitaminů obsahuje uměle vytvořené vitamíny v anorganických formách, které jsou právě z hlediska lidské výživy většinou nevyužitelné.

Z širokého spektra živin, které mořské řasy poskytují, je stěžejní zejména jód a vitamíny B-komplexu, nezanedbatelný je také obsah železa. Nutriční výhody mořských řas ocení všichni, zejména pak ženy a lidé trpící chudokrevností. Mořské řasy jsou žádanou součástí vegetariánského a hlavně veganského způsobu stravování, při kterém při nesprávné skladbě jídelníčku může docházet k deficitu vit. B12 a železa.

Proč by nám měly zmíněné látky ve stravě chybět? Zemědělstvím běžně pěstované plodiny nemusí obsahovat dostatečné a tabulkově prezentované hodnoty živin z důvodu poškození půdy, na které se pěstují, kyselými dešti, používáním hnojiv a pesticidů. Pravidelná konzumace mořských řas pomáhá tyto deficitní látky v běžné stravě doplňovat. Navíc jídelníček zpestří, což je žádoucí jak z výživového, tak z psychologického hlediska.

Mořské řasy jsou na trhu dobře dostupné. Nejčastěji se setkáváme s Nori vločkami, které vypadají jako sušená petrželka a chutnají po špenátu. Jsou vhodná do polévek, pomazánek, rýže i těstovin. Řasy Wakame se již (krátce) vaří a je potřeba je předtím namočit do vody. Vývar z řasy obohatí polévky i rýži, dá se použít prakticky v čemkoliv, kde potraviny vaříme ve vodě. Pokud Vám samotná řasa nechutná, nevadí, i samotný vývar je hodnotný.

Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou mořské řasy potravinou období zimy. A ta se právě blíží. Zařaďte do svého jídelníčku mořské řasy již nyní a čerpejte na zimu benefity v podobě širokého multivitaminového a multiminerálního spektra, které Vám tato rostlina nabízí.