"BUCHTAŘKA"


KOLÁČ ze změklých BANÁNŮ

Taky občas zapomenete banán v tašce, nebo Vám zhnědne či změkne cestováním?
I když ZHNĚDNUTÍ banánové slupky není na závadu, změklá nahnědlá dužina není pro mnohé vzhledově ani chuťově příliš vábivá...
Jak z této situace "vybruslit" a nemuset se do zmačkaného měkkého zhnědlého banánu nutit? 
Pokud je banán jinak v pořádku, jen se pomačkal, není třeba jej vyhazovat! Použít jej můžete na koláčový zákusek s banány. Jak na to?

1 hrnek kukuřičné krupice
2/3 hrnku celozrné mouky
1/3 hrnku mletého máku
1 polévková lžíce datlového sirupu
2 lžičky prášku do pečiva
2 pol. lžíce oleje
špetka kardamonu a skořice
voda nebo rostlinné mléko
2 velké banány nakrájené na kostičky (zhnědlé, pomačkané)
Pozn. Znědlé části můžete lehce odkrojit, nezapomeňte odstranit 1 cm z každé špičky banánu kvůli plísni.

Těsto připravte smíchám nejprve suchých a potom tekutých ingrediencí, vodu dolévejte postupně do hustoty spíše hustější. Banány vmíchejte až na konec. Pečte při 180 st. asi 30 minut. Banánům zdar! 
ŠVESŤÁČEK aneb švestkový dortík

čerstvé švestky
cukr
skořice, kardamom
mák
(psyllium, instantní kaše)
celozrnná mouka
ovesné vločky jemné
prášek do pečiva
vejce
lilek
olej
voda, rostlinné mléko

Asi kilo švestek zbavte pecek, pokrájejte a chvíli povařte v malém množství vody se lžičkou cukru (použila jsem cukr kokosový). Nechte vychladnout, přebytečnou vodu slijte bokem do sklenice a vypijte nebo nechte na později. Povařené švestky rozmixujte, okořeňte mletou skořicí a mým oblíbeným kardamonem. Přidejte hrníček mletého máku. Hustotu dle potřeby dolaďte psylliem (nebo instantní kaší). 
V míse smíchejte 1,5 hrnku celozrnné žitné mouky a 1,5 hrnku ovesných vloček jemných, prášek do pečiva, 2 vejce, trochu oleje, 1/3 hrnku cukru, vodu či rostlinné mléko (použila jsem vodu a jáhlové mléko v poměru 1:1). A aby té fialové nebylo málo, do těsta jsem nastrouhala oloupaný lilek:). Hustota těsta je spíše hustší. Do formy jsem nalila nejprve těsto, pak švestkovou směs, navrh těsto. Nakonec špejlí spirálu a uhladila povrch. Ve vyhřáté troubě pečte při 175 st. asi 35-40 min. Zdobte čerstvými švestkami.


 

Tvořte si radosti a mějte se báječně! :* LucieKoláč s banány Švestáček Kousek švestáčku Kokosová bábovka s jahodami MRKVOVÁ S JABLKY