Jaro, léto, POZDNÍ LÉTO?

Pozdní léto je obdobím dozrávání, užívání si úrody a toho, čeho jsme dosáhli. Pozdní léto představuje „střed“ roku, je obdobím rovnováhy. Dle tradiční čínské medicíny jej zastupuje element ZEMĚ.

Země propojuje všechny elementy (dřevo, oheň, země, kov, voda). Pro Zemi je typická přirozeně SLADKÁ chuť. Chuť dozrálého ovoce, obilovin, zeleniny (ne cukru a sladkostí!). Země zajišťuje pocit nasycení, představuje velkou část každodenní stravy.

Zastupujícími orgány země jsou SLEZINA, ŽALUDEK a SLINIVKA, jejichž úkolem je trávení a vstřebávání živin, tj. získávání ENERGIE z potravy. Člověk s rovnováhou v tomto orgánovém okruhu nemá žádné potíže s trávením, netýkají se ho také ani žádné hormonální potíže ani výraznější výkyvy v chuti na sladké. Není také příliš "v hlavě" a nekontroluje tolik dění kolem sebe.

Co poškozuje rovnováhu? Rychlé jedení, hltání, nedostatečné kousání, fastfoody, chemicky a technologicky upravované potraviny. Ale  také přílišná kontrola, nadměrné přemýšlení o druhých, neustálá zodpovědnost a starostlivost.

Nejvíce těmto orgánům a našemu trávení prospívá jedení v klidu, s chutí a v pohodě. Nebýt stále jen v "hlavě", spojovat se se zemí (práce na zahrádce, se zemí).

 

Potraviny je nejvhodnější v tomto období krátce povařit (do 10 min.).

 

Kteréže potraviny jsou pro pozdní léto typické?

Z obilovin SLADKÁ RÝŽE, KUKUŘICE.

Z luštěnin HRÁCH, CIZRNA.

Sladce chutnající zelenina: DÝNĚ, MRKVE.

Sladce chutnající ovoce: JABLKA, HRUŠKY.

Ze živočišných bílkovin: SMETANA, MLÉKO.

Dále pak MANDLE, TOFU, VANILKA, MED, ROZINKY a OLEJE.

 

Výbírejte si proto k jídlu z těchto potravin. Sáhněte vždy po přirozených, průmyslem neupravovaných, a ty krátce tepelně zpracujte, či konzumujte syrové. Střídejte druhy kvůli pestrosti. Ať Vám v pozdním létě skvěle chutná!

A nezapomeňte jíst vždy v KLIDU A POHODĚ, bez rušivých elementů, soustředit se na jídlo, vychutnávat si ho. A dostatečně kousat! Pokud toto neděláte, zaděláváte si na nerovnováhu a mnohé zdravotní potíže, o přibírání na váze nemluvě!

 

Krásné pozdní léto Vám přeje Lucie

Kukuřice v pozdním létě