Jak se "neutopit" v předvánočním shonu

Tradice je jedna věc, a láska k sobě je věc druhá. Přece se nestrhám kvůli tradici natolik, že z toho onemocním nebo svátky klidu a pohody vůbec neprožiju. K čemu pak tradice je?

Chcete-li mít krásné svátky, je důležité je vnímat z pozice SEBE. Co já chci pro nejkrásnější svátky v roce udělat? Co je pro mě zvládnutelné, co udělám rád/ráda? A skutečně v tomto duchu konat. A netrestat se za to, že se Vám například nechce péct, nebo že vám nevadí nepořádek ve skříni a pro vánoční tradici byste jej měli uklidit. Udělejte přesně tolik, kolik chcete VY, ne kolik "vyžaduje" tradice. 

Jediná skutečně důležitá věc je, že JSTE/ŽIJETE/ŽIJÍ vaši blízcí a jste ZDRAVÍ.

Na co Vám to všechno bude, až umřete? Zítra tu nemusíte být... Tak se zklidněte, vezměte si papír a tužku (pastelky) a napište si stručný SEZNAM priorit pro Váš předvánoční čas (ABSOLUTNÍCH PRIORIT, zbytek si v zájmu sebelásky dovolte vypustit).


Váš SEZNAM může vypadat takto:

1) Štědrovečerní večeře
KAPR - zajistí manžel
NÁKUP- hrách, brambory, zelenina

2) Cukroví - zajistím u kamarádky, která miluje pečení. Budu mít z toho dobrý pocit, kamárádka peče s láskou. Ušetřený čas využiji k péči o sebe (přečtu si knihu, zajdu si na masáž).

3) Úklid
SPÍŽ - do nového roku v ní chci mít čisto
SKŘÍŇ - dokončím sezónní úklid ve své skříni, ostatní počkají
OKNA - bude-li svítit sluníčko, s radostí na ně "vlítnu". Když to nevyjde, trápit se tím rozhodně nebudu.
OBÝVACÍ POKOJ - běžný úklid 
PODLAHA - běžný úklid

4) Výzdoba (na sousedech NEZÁLEŹÍ!)
Doma - s dětmi něco vyrobíme, rádi stříháme papírové sněhové vločky - lepíme si je pak se sněhulákem na okna. Obývací pokoj obohatím o vánoční svíčky - miluji světýlkovou atmosféru. 
Venku - květináče s jehličím a baňkami (popustím uzdu fantazii), světla - zajistí manžel


5) Vánoční stromek - zajistí manžel s dětmi do 15. prosince. Nazdobíme ho společně o víkendu.

6) Dárky
Malý dárek od srdce pro každého člena rodiny, cenově do 300 Kč. Popřemýšlím, zda mohu něco vlastnoručně vyrobit. Napíšu každému vánoční přání.
Tomáš - diář
Petr - pastelky
Manžel - hrníček na kávu
babička - med, vánoční ozdoba
.
.
.

Poté, co si stanovíte seznam priorit, nezapomeňte mezi ně zařadit:
a) běžný čas na sebe a své zájmy (káva s kamarádkou, páteční aerobic)
b) čas na děti a rodinu (úterý a čtvrtek)
c) čas na partnera 
d) čas na společenský život

Jinak se hravě může stát, že brzy budete mít předvánočních příprav pokrk a budete se logicky těšit až bude "po".

To je běžný scénář Vánoc posledních let. Pro tradici nevíme, čí jsme. Pod tlakem tradice se z nás stávají supermani - zvládáme úklid, přepychovou výzdobu, deset druhů cukroví, jeden dárek nestačí a když už, tak za tisíce, jídlem zásobíme spíže a ledničky jako by měl přijít hladomor. Tlakujeme se a kumulujeme v sobě stres, namísto abychom prožívali svátky klidu a vnitřní pohody. 

Předvánoční čas může být příjemný a radostný, nebudete-li se "honit" za tradicí.Co byste si přáli letos k Vánocům?
Něco praktického? Na parádu? Na sport? Nebo něco vyrobeného?

A teď ruku na srdce. Co byste řekli takovému OBJETÍ? PUSE NA TVÁŘ? Milým SLOVŮM - mám Tě rád, ODPUŠŤ, OMLOUVÁM SE, jsi pro mě důležitý/á, MÝLIL/A jsem se, jsem s Vámi ŠŤASTNÝ/Á, ROZUMÍM Ti, máš mou PODPORU... Nejsou to právě CITY, které si NEUMÍME VYJÁDŘIT? A místo nich nakupujeme, jíme a obdarováváme se velkými dárky...

Skutečně šťastní a naplnění ale nemůžeme být bez skutečných PROJEVŮ lásky (KONTAKT, DOTEK, SLOVO).


Buďte k sobě upřímní a obdarujte se letos tím, co si ve svých srdích skutečně přejete. Milým slovem, objetím, pusou, společně stráveným časem, zpíváním, přáními a objetími. Sbližte se se svými bližními a zažijte opravdovou sounáležitost se všemi. O nic jiného tu neběží.

Radostný předvánoční čas Vám přeje Lucie.

P.S.: Je to jen na Vás ;)