Podzimní PLÍCE (a tlusté střevo)

„Dýchací ústrojí představuje jednu ze základních cest pro příjem energie čchi. Energie získávaná ze vzduchu se v plicích mísí s energií ze zažívacího traktu, tedy z potravy, a je pak distribuována do celého organismu. Proto mají plíce velký význam v distribuci energie, a jejich poruchy špatná funkce tudíž znamenají i zhoršenou distribuci energie čchi, následnou slabost, nedokrvení končetin a především nedostatek energie k sebeuzdravujícím procesům.“
MUDr. Josef Jonáš, Praktická detoxikace

Vážení a milí,

podzimní období je v plném proudu, je proto více než jasné, že plíce z energetického hlediska jsou nyní právě oním tématem, na které vědomě můžeme (nebo již musíme, jsme-li nachlazení) upínat svou pozornost.

Podzimu náleží z pohledu čínské medicíny element KOVU, kovu náleží orgán mateřský - plíce a orgán zásobní - tlusté střevo, dále zde energeticky spadá kůže, žíly, průdušky, nosní dutina, vedlejší nosní dutina, nosohltan, hltan, čelní oblast mozku, retikulární formace, páteř v bederní krajině, přechod mezi krční a hrudní páteří…

Dýchací systém je hlavní přístupovou cestou pro mikroorganismy a toxiny ze životního prostředí. Je vybaven vlastními obrannými mechanismy, které zabezpečují, aby se cizorodé částice do organismu nedostávaly. Je-li však tento obranný systém narušen (například vlivem psychického napětí, poruchou imunity) zátěže se mohou v energetickém okruhu plic hromadit a poškozovat jej. Takové poškození se může projevit jako rýma, nachlazení, kašel, bolest v krku, nebo zácpy či průjmy, celkové oslabení a úbytek energie, smutek až deprese.

Pokud se každý podzim potýkáte s těmito problémy, je téměř jisté, že se ve vašem energetickém okruhu plic nacházejí zátěže („toxiny“) až už v podobě cizorodých chemikálií, stresu, ložisek bakterií, virů, plísní apod.

Očista plicního okruhu s sebou přináší zbavení se toxinů, které do organismu nepatří. Jak emočních, tak fyzických. Důsledkem je mimo jiné posílení vůle, „rozdýchání se“ a rozproudění energie v těle, větší chuť do denních aktivit čili zmírnění podzimní „špatné nálady“.

Je dobré plíce čistit (samozřejmě nejen plíce). Tak jak se denně umýváme, čistíme si zuby a podobně, tak stejně potřebuje čistit také vnitřní prostředí našeho těla. Dovolte si pořádně se do života nadechnout! Řízená očista organismu C.I.C. metoda toto umožňuje. Pomocí speciálního měření stanoví toxickou zátěž organismu. Na tuto konkrétní zátěž nasadí konkrétní kúrů informačních preparátů ke znovuobnovení energetického toku v organismu.

K rozproudění energie si můžeme pomoci také harmonizující stravou. Zázvorový kořen na všechny způsoby, čaje nevyjímaje, je nyní ideální potravinou. Milovníci chilli mají rovněž zelenou. Štiplavá chuť pórku, cibule, křen, česnek, ředkev, kedlubna, z luštěnin bílá fazole a z obilovin dlouhozrnná rýže, představují potraviny typické pro element kovu. Mátový čaj se dobře hodí stejně jako zaječí maso nebo plísňový sýr niva – s ním to ale nepřehánějte, pokud jste už nachlazení. Potraviny je vhodné delší dobu vařit (čerstvým salátům v chladnějším podzimu odzvonilo – pokud však do nich přidáte strouhaný zázvor nebo chilli, oteplíte je). 

Zkrátka je dobré se na podzim pomocí stravy přiměřeně „zahřívat“ čili vybírat vhodné potraviny a ty tepelně upravovat. Hurá na polévky, zázvor a vařená jídla. A samozřejmě na očistu plic! ;) 

 

Zdravý podzimní dech vám přeje Lucie